Jean Leon Gerome

jean-leon-gerome

Jean Leon Gerome Eserleri

Fransız ressam Jean-Leon Gerome 1824 yılında Vesoul’de doğdu. 1840 yılında henüz 16 yaşındayken Paul Delaroche’dan eğitim almak üzere Paris’e gitti. Sonrasında Pompeii, Roma gibi yerleri de ziyaret etti ve Paris’e geri döndü. 1853 yılına gelindiğinde Edmont Got ile İstanbul’u ziyaret etti ve Jean-Leon Gerome halı tüccarı adlı eserini çizdi. “Halı Tüccarı” Jean-Leon Gerome eserleri arasında en çok bilinenlerden biridir. Kendisi aynı zamanda Osman Hamdi Bey ve Şeker Ahmet Paşa gibi kişilere öğretmenlik yaptığı dönemler olmuştur. Osmanlı ve Arap kültüründen oldukça etkilenmiştir. Halı Tüccarı dışında bizi gururlandıran başka birçok eseri de bulunmaktadır. Bunlardan biri de Bashi Bazouk adlı resmidir. Bashi Bazouk ve Jean-Leon Gerome dendiğinde, oldukça ünlü o resim akıllara gelir. Burada ressam, Osmanlı ziyareti sırasında edindiği giysileri bir modele giydirerek akıncı bir askerin resmi çizmiştir. 

Disiplinli Çalışma Hayatı

Jean Leon Gerome, çalışma disiplini oldukça sıkı olan biri olarak bilinir.

Her sabahını tam beş saat çizim yaparak geçirir. Öğleden sonralarını da sokakta çizim yaparak veya diğer büyük ressamların çalışmalarını yeniden yapmakla geçirirdi. Hayatını sürekli bir yerleri gezerek, yeni şeyler öğrenerek geçiren bu adam; birçok ressamın yetişmesine de katkı sağlamıştır. Jean Leon Gerome ve Osman Hamdi Bey günümüzde baktığınızda oldukça önemli ve bilinen iki ressamdır. Gerome, tarihimizin önemli sanatçısının aynı zamanda öğretmenidir. Bunun oldukça büyük bir gurur kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Bağlı Olduğu Akımlar

Gerome, oryantalist bir ressam olarak bilinmektedir. Bu akıma çekilmesinin başlangıcı İstanbul ile başlayan gezisinin Şam’a kadar ilerlemesi sonucu olmuştur. Kuzey Afrika manzaraları, oryantalist akımdan etkilenmesinin bir başka sonucudur. Yaptığı 600 tablonun 250’sini bu akım oluşturur. Bunun dışında bağlı olduğu bir diğer akım tarihsel akımdır.

Yalnızca Ressam Değildi!

Jean-Leon Gerome, ressam olmasının yanında bir öğretmen ve aynı zamanda bir heykeltıraştı. 1869 yılında Ecole des Beaux-Arts’a üç profesörden biri olarak atanmıştır.

Gerome, hayatının son 25 yılında heykellere merak salarak heykeltıraşlık ile uğraşmıştır. Bu alanda da yarattığı birçok eseri bulunur.

Sanatçı, eserlerinin neredeyse hepsinde gerçekçiliği ön planda tutmaktaydı. Yaptığı resimlerin konuları geneldebekçiler, askerler, hamamda çıplak kadınlar, ve namaz kılan insanlardır. Yaptığı eserlerde Paris’te kaldığı evinden kumaş ve eşyaları da içerik olarak kullanmıştır. Kendisi oryantalist ressamlar arasında en çok rağbet gören isimlerden biridir.

Jean Leon Gerome eserleri, neredeyse tüm dünyada biliniyor ve istek görüyor dersek yanılmış olmayız. Kendisi çok değerli bir sanatçıdır.

Gerome'un Önemli Eserleri

Halı Tüccarı

Bu eser ülkemizde en çok rağbet gören eserlerinden biridir. Eserin orjinal hali Minnesota Sanat Enstitüsü’nde bulunur. Eserde, talibi olduğu kişiyi görmek üzere halı pazarına gelen bir gencin olduğunu fark ettiğinde eserinden kendisi de etkilenmiştir.

Almeh Dansı

Bu eserde Arap ülkelerinde o dönem dans ve şiir seslendirme gösterileri yapan kadınları merkezine almaktaydı. Burada dansçılara birkaç telli ve vurgulu çalgılar eşlik etmektedir. Oldukça tartışma yaratan bir çalışma olduğunu da bilgi olarak ekleyebiliriz.

Camiide Namaz

Burada Kahire’de bulunan bir camiinin içine göz atmış bulunuyoruz. Beş vakit namazdan bir tanesi resmedilmiş olup, imam ve toplumun üyesi insanlardan birçoğunu görebiliyoruz. Eserin tarihi 1871 yılı olup tablo üzerine yağlı boya kullanılarak resmedilmiştir.

Jean-Leon Gerome Halı Tüccarı eseri ve daha çok fazlası!

Gerome’nin, resim ve heykel sanatı üzerine birçok eseri bulunur.

Jean Gerome, Paris’te Delaroche ile 16 yaşında başladığı sanat yolculuğuna, 80 yaşında vefat edene dek devam etmiş büyük bir sanatçıdır.

Sanat dünyasına yalnızca eserleri ile katkıda bulunmamış, üzerine profesör ünvanıyla birçok ressamın da eğitimine katkı sağlamıştır. Tarihimizin önemli ressamları da bu öğrenciler arasında bulunmaktadır.

Jean-Leon Gerome, sanatını dünyaya yaymayı başarmış, kendini sürekli geliştirmeye devam etmiş çok değerli bir sanatçıdır. Sadece kendini geliştirmekle kalmayıp, sanat dünyasına katkıda bulunacak birçok ressamın da eğitimine katkıda bulunmuştur. Resimlerinde tarihi ve tarihin gerçekçiliğini ön planda tutup, oryantalizm akımının öncülerinden biri olmuştur. Her türlü kültüre uzaktan da olsa göz atabilmemizi sağlamıştır. Kendisi dünyanın en değerli sanatçılarından biridir.